Określenie zauważalności konkretnej wskazanej kampanii OOH umożliwia pomiar "OTO OOH Test On-line" realizowany przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR). Badanie to jest pomiarem typu post – realizowanym w ostatnich dniach danej kampanii. Kluczowym parametrem badania jest wskaźnik „przypomnienie reklamy wspomagane zdjęciem plakatu” (recognition). Recognition mówi o tym, ile osób pamięta, że widziało daną kampanię – co można interpretować jako dowiedzioną świadomość kampanii.

Jaka jest relacja między estymowanym efektem kampanii (liczonym przez AMS Metrics) a dowiedzioną świadomością kampanii (dostarczoną np. przez badanie OTO IIBR)? Jaka jest relacja między zasięgiem 3+ a recognition?

Poniżej przykłady zrealizowanych przez AMS kampanii, zbadanych pomiarem OTO IIBR. Naniesiono na porównanie wyniki, jakich należałoby się spodziewać stosując AMS Metrics.

Niezależnie od tego, czy kampania OOH była jedynym działaniem marki w danym miesiącu, czy częścią budżetu  obejmującego szerszą grupę mediów – zachodzi korelacja między wysokością wskaźnika recognition a wysokością zasięgu 3+. Okazuje się, że niezależnie od konstrukcji kampanii w zakresie wykorzystanych typów nośników wartości wskaźnika 3+ z AMS Metrics na poziomie 30% i więcej pozwala na estymowanie dowiedzionej znajomości kampanii wyrażonej wskaźnikiem recognition na poziomie 20% - 25%. Tą zależność potwierdziła analiza bazy 296 case study z badań IIBR i PIT z ostatnich lat prowadzonych przez AMS.

UWAGA: dotyczy kampanii konstruowanych tak, by osiągnąć max. zasięg. Wysokość recognition w dużym stopniu zależy od jakości (czytelności) layoutu kampanii (parametr niekontrolowany).

 

kampania: produkt spożywczy, 2010
długość: 1 m-c
miasta: GOP, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Szczecin, Warszawa, Wrocław
nośniki: citylight (200), backlight 6x3 (91), backlight 8x4 (34)
udział OOH w mediaplanie*: 100%.
kampania: produkt farmaceutyczny, 2010
długość: 1 m-c
miasta: Bydgoszcz, GOP, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Szczecin, Warszawa, Wrocław
nośniki: citylight (775), billboard 18 (98)
udział OOH w mediaplanie*: 27%
kampania: produkt spożywczy, 2010
długość: 1 m-c
miasta: GOP, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Szczecin, Warszawa, Wrocław
nośniki: citylight (526), frontlight 50 (51)
udział OOH w mediaplanie*: 16%

* dane: Kantar Media